Види катетерів


Процес введення катетера називається катетеризацією. Також використовують в пірсинг-салонах.
Розрізняють м'які катетери (які виготовляють з пластичних матеріалів, наприклад гуми або пластифікованого поліхлорвінілу) і жорсткі катетери (наприклад, металеві).
Можна виділити судинні та порожнинні катетери. До останніх відносяться широко поширені сечові уретральні катетери, призначені для установки в сечовипускальний канал з метою спорожнення сечового міхура, коли це неможливо природним чином. Також катетери встановлюються черезшкірний і в інші порожнини: жовчний міхур (холецістосстомія), миски нирки (нефростомія), той же сечовий міхур (цистостоми), а також в неприродні порожнини для їх спорожнення і дренування - кісти, абсцеси, ехінококові міхури і інші


До судинним катетерів відносяться центральні і периферичні венозні і артеріальні канюлі. Вони призначені для введення лікарських розчинів в кровотік (або для забору крові у тих чи інших цілях - наприклад, для детоксикації) і встановлюються черезскожно. Як випливає з назви, периферичні катетери встановлюються в поверхневі вени (найчастіше це вени кінцівок: basilica, cephalica, femoralis, а також вени кисті, стопи, у немовлят - поверхневі вени голови), а центральні - у великі вени (subclavia, jugularis) . Існує методика катетеризації центральних вен з периферичного доступу - при цьому використовуються дуже довгі катетери.

Всі катетери вимагають фіксації. Практично завжди виконується фіксація катетера до шкіри пластиром, спеціальними фіксаторами або шовним матеріалом. Також використовується фіксація катетера в порожнини шляхом зміни його форми після введення (це стосується порожнинних несудинних катетерів): раздувне балон, система петлі (пігтейл, закрита петля, міні-пігтейл), система Malecot, система Petzer та ін Останнім часом найбільшого поширення набула система Пігтейли (pigtale, поросячий хвіст) - як найбільш безпечна, малотравматічная і проста у виконанні. Катетер (зазвичай полівініловий) має кінчик у формі поросячого хвоста - при установці він в распрямления вигляді знаходиться на стилет або провіднику, а після їх видалення знову скручується, перешкоджаючи випадання. Для більш надійної фіксації в стінку катетера поміщається волосінь, яка при підтягуванні жорстко фіксує кінчик катетера до основи петлі.
Поряд із системами кріплення, катетери розрізняють за сферами використання.
Катетер аспіраційний c портом Kapkon і з портом Vakon - призначені для санації ротової і носової порожнини, аспірації вмісту з трахеобронхіального дерева.

Катетер епідуральний - призначений для введення в епідуральний простір при проведенні епідуральної анестезії. Епідуральна область оточує тверду мозкову оболонку і проходить вздовж хребта.
Катетер Малекота - призначений для тривалого дренування сечового міхура через цістостому. Забезпечує евакуацію сечі через зовнішній свищ на передній черевній стінці при неможливості МОЧЕВИВЕДЕНІЯ через природні шляхи.
Катетер Фолея і катетер Нелатона - призначені для тривалої катетеризації сечового міхура, а також різних медичних маніпуляцій.
Катетер Нелатона з наконечником Тіманн - призначений для короткочасної катетеризації сечового міхура у хворих з обструктивною патологією уретри. Кінчик катетера має спеціальний вигин на дистальному кінці для більш ефективної катетеризації.
Катетер урологічний жіночий - призначений для катетеризації сечового міхура.
Катетер урологічний чоловічий зовнішній - призначений для чоловіків, які страждають будь-якими формами нетримання сечі.

Мочеприймальник приліжковий - призначений для збору сечі в стаціонарних та амбулаторних умовах. Забезпечений клапаном проти зворотного струму сечі.
Мочеприймальник ножний ношений - призначений для збору сечі.
Внутрішньовенні периферичні катетери - призначені для тривалого (до 3-х діб) введення розчинів лікарських речовин в периферичні вени пацієнта.
Однопросветний катетер для центральних вен MEDICENT - катетер призначений для катетеризації центральних вен через периферичну за методикою «катетер через катетер».
Троакар-катетер - призначений для швидкого чрезкожной введення дренажної трубки в плевральну порожнину з метою видалення повітря або патологічних рідин.

Катетер пупковий - призначений для проведення обмінного переливання крові у новонароджених, а також для проведення інфузійної терапії новонародженим шляхом введення лікарських речовин у пупкову вену. Гладка поверхня катетера і закруглений атравматичний кінчик з одним торцевим отвором.

Комментариев нет:

Отправить комментарий